Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Riskler Nelerdir ?

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Riskler Nelerdir ?

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri *Tahmin edilenden daha az kilo kaybı ya da tekrar kilo alımları ortaya çıkabilir , bu risk, teorik olarak bütün operasyon çeşitlerinde mevcuttur fakat bypassta tüp mideye kıyasla daha az ortaya çıkar *Oldukça yüksek VKİ’ne sahip kişilerde (VKİ> 55 kg/m2) fazla kilonun kalan kısmını kaybetmek için çoğunlukla ikinci bir obezite operasyonuna ihtiyaç […]

Tüp Mide Ameliyatının Riskleri

*Tahmin edilenden daha az kilo kaybı ya da tekrar kilo alımları ortaya çıkabilir , bu risk, teorik olarak bütün operasyon çeşitlerinde mevcuttur fakat bypassta tüp mideye kıyasla daha az ortaya çıkar

*Oldukça yüksek VKİ’ne sahip kişilerde (VKİ> 55 kg/m2) fazla kilonun kalan kısmını kaybetmek için çoğunlukla ikinci bir obezite operasyonuna ihtiyaç duyulur. İki aşamalı obezite operasyonları çok yüksek VKİ’ne sahip kişilerde daha etkili ve güvenli neticeler verir.

*Sıvı ya da yumuşak yüksek kalorili besinler absorbe edilebilir. Bu sebeple de kilo verme yavaşlayabilir.

*Tüp mide operasyonlarında mide boydan boya kesilir. Bu sebeple de bu dikiş hattında kimi zaman kaçaklar meydana gelebilir, kanamalar oluşabilir.

*Midenin kesilen bölümü karından çıkartılır bu sebeple de geri dönüşümü olan bir ameliyat değildir. Ancak bypassa ve doudenal switche çevrilebilir.

Her cerrahi prosedür de olduğu gibi Tüp mide operasyonlarında da potansiyel riskler ve potansiyel komplikasyonlar elbette ki mevcuttur.

Bariatrik cerrahi operasyonu için genel riskler;

Kanama; Kanama ihtimali %1 den az olağandır, bu sebeple de kan nakline gereksinim duyulmaz.

Enfeksiyon; En yaygın çeşitleri yara , idraryolu ve akciğer enfeksiyonları olmaktadır.

Emboli; Emboli riski ölümcül bir risk olabilir ve bu risk operasyon ardından 3 hafta boyunca devam eder. Obezite cerrahisi ardından bu risk %1 den az olur. En mühim ve ciddi komplikasyon olarak geçer; ani ölümlere yol açabilir. Emboli riskini minimuma indirmek için kan sulandırıcıları ve emboli çorapları (yada emboli makineleri) uygulanmalıdır.

Gögüs Problemleri; Zatüre, aspirasyon ve akciğer sönmesi genel anestezi komplikasyonları olarak geçer, tüm ameliyatlardan ardından yaşanabilme riskleri mevcuttur. Bu riskleri minimuma indirmek için kişi şayet sigara kullanıyor ise sigarayı bırakmaya, ameliyat ardından erken yürüyüşlere başlamaya ve de nefes egzersisleri yapmaya teşvik edilir.

İnsizyonel Fıtıklar; Bu fıtıklar açık bariatrik cerrahi ardından yaygın olabilir, laparoskopik bariatrik cerrahi sonrası oldukça ender olarak ortaya çıkan komplikasyonlardır. İnsizyonel fıtık riski %1’den az olmaktadır ve ortaya çıkan fıtıklar oldukça küçük olup yakın bir sürede iyleşme gösterirler.

Yara Enfeksiyonu; Yara enfeksiyonları tüm ameliyatlar için olabilecek bir risktir. Açık ameliyatlarda bu oran %5 civarındadır. Bu enfeksiyonların tedavisi bandaj, antibiyotik, drenaj ya da yara yerinin tekrar açılmasını gerektirebilir. Enfeksiyon meydana gelmiş yaralarda çoğunlukla uzun bir süre pansuman yapılarak, ayakta tedavi yapılır. Sigara kullanan hastalar yara enfeksiyonları açısından daha fazla risk grubundadırlar.

Dalak ve diğer organlarda yaralanma; Dalak mide üst bölümünde yer alır ve ameliyat esnasında nadir de olsa yaralanması mümkündür. Laparoskopik bariatrik cerrahi sırasında dalak yaralanması oranı %1’den az bir orandadır. Dalak yaralanması meydana geldiğinde operasyon açık ameliyata çevrilebilir ve dalağın onarılmasına ihtiyaç duyulabilir.

Bağırsak Delinmeleri; Ender olarak bağırsak ya da mide operasyonu sırasında delinebilir. Şayet delinme meydana gelirse ve de bu durum anlaşılır ise, laparoskopik olarak onarılır, ancak bu durum operasyonun farklı bir tarihe ertelenmesine ya da iptal edilmesine yol olabilir. Şayet delinme meydana gelirse ve bu durum fark edilmez ise,  ileri cerrahi teknikleri ve yoğun bakıma ihtiyaç duyulan bir tedavi söz konusu olabilir.  Bu gibi durumlarda hayatı tehlike söz konusudur.

Ölüm; Laparoskopik sleeve gastrektomi yani, Tüp mide ameliyatında ölüm riski 1/1000 dür. Ölüm riskini az olsa da, daha da minimuma indirmek için ameliyat ekibinin profosyonel olması en önemli koşuldur.

Sleeve Gastrektomi – Tüp Mide Ameliyatı İçin Özel Riskler;

Zımba Hatında (Stapler Hattında) Kaçak Meydana gelmesi; Sleeve Gastrektomi yani tüp mide, çelikten zımba hattıyla ikiye bölünmüş durumdadır. Şayet bu stapler hattı bozulur ise ve sızıntıya sebep olur ise, karın zarı iltihaplanması, enfeksiyon ve apse riskilerine yol açabilir. Kaçak riski %2,5′ ten az olmaktadır. Kaçak meydana geldiğinde tedavi ikinci bir ameliyat, drenaj ve bir süre yoğun bakıma ihtiyaç duyulabilir.

Zımba Hatında (Stapler Hattında) Kanama Meydana Gelmesi; Stapler hattında %1’den az olsa da kanama riski mevcuttur. Çoğunlukla herhangi bir işleme ihtiyaç duyulmadan kendi kendine iyileşebilir. Kimi durumlarda biriken kanı dışarıya almak için ikinci bir işleme, drenaja ya da hastaya kan nakline gereksinim duyulabilir.

Vitamin – Mineral Eksikliği; Sleeve Gastrektomi yani, tüp mide ameiyatlarında bağırsak anatomisi herhangi bir şekilde değiştirilmez. Bu sebeple de vitamin ve mineral eksikliğine yol açan bir durum meydana gelmez. Vitamin ve mineral eksikliği tüp mide ameliyatları ardından oldukça ender bir şekilde görülür. D vitamini eksikliği normalde çok kilolu kişilerde sıkça karşılaşılır, bu sebeple de ameliyat ardından kişilere multivitamin önerilir.

Saç Dökülmesi; Obezite operasyonlarından birkaç ay sonra hızlı kilo vermeye bağlı olarak saç tellerinde incelme ve şaç dökülmesi ortaya çıkabilir. Bu durum, çoğunlukla geçici bir sorundur. Sebebi ise yeterli olmayan protein alımıdır.

Kilo Vermede Başarısızlık; Obezite operasyonları ardından beklenilen kiloyu verememe ve verilen kiloların geri alımı çok ender de olsa görülebilir. Yeme bozuklukları, sıvı kalorilerle beslenmek , alkol alımı bu riske yol açabilir.

Sarkma; Bu çoğunlukla ortaya çıkabilen bir sorundur. Yüksek miktarda kilo kaybı sebebiyle ciltde sarkmalar ve buruşmalar meydana gelebilir. Verilen kilonun oranı, cildin esnekliği, yaş, bu durumu etkileyebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)