Progesteron Çekilme Testi Nedir?

Progesteron Çekilme Testi Nedir?

Progesteron Çekilme Testi Nedir Progesteron Çekilme Testi: Primer amenore ile sekonder amenorenin ayırıcı tanısında kullanılır. Nedeni bilinmeyen vajinal kanama, ciddi karaciğer yetmezliği, meme-genital kanser şüphesi, ölü embriyo abortusunda önerilmez. Halsizlik, güçsüzlük, ciddi baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, görme, konuşma veya denge problemleri, aritmi, vajinal kanama, göğüste sıkışma hissi gibi yan etkiler gözlenebilir. Protokol: Hastaya […]

Progesteron Çekilme Testi Nedir

Progesteron Çekilme Testi: Primer amenore ile sekonder amenorenin ayırıcı tanısında kullanılır.

Nedeni bilinmeyen vajinal kanama, ciddi karaciğer yetmezliği, meme-genital kanser şüphesi, ölü embriyo abortusunda önerilmez. Halsizlik, güçsüzlük, ciddi baş ağrısı, kusma, baş dönmesi, baygınlık, görme, konuşma veya denge problemleri, aritmi, vajinal kanama, göğüste sıkışma hissi gibi yan etkiler gözlenebilir.

Protokol: Hastaya 7-10 gün süreyle medroksiprogesteron asetat (MPA) 10 mg/gün oral olarak verilir. MPA sonrası 2-7 gün içerisinde kanama olup olmadığı değerlendirilir.

Yorumlama: ilacın kesilmesini takip eden 2-7. günlerde kanama olması normal yanıt olarak ka­bul edilir. Bu durum hipotalamus-hipofiz-over aksının fonksiyonel olduğunu, endometriyumu uyaracak düzeyde yeterli endojen estrojenin olduğunu ve endometriyum ile dış ortam arasındaki akış yolunun intakt olduğunu destekler.

Progesteron sonrası kanamanın gözlenmemesi genital organlarda anatomik bir bozukluğun ol­duğunu ya da yeterli endojen estrojen düzeyinin olmadığını düşündürür. Bu iki durumun ayrımı için estrojen-progesteron çekilme testi yapılır.

Önemli Hatırlatmalar

  • Aynı test noretindron (7-10 gün süreyle 5 mg/gün oral olarak), progesteron (tek doz 200 mg parenteral olarak), mikronize progesteron (7-10 gün süreyle 400 mg/gün oral olarak) veya %4-8’lik mikronize progesteron jel (günaşırı 6 uygulama intra vajinal olarak) ile de yapılabilir.
  • Kanamanın olabilmesi için endometriyumun önceden estrojen ile uyarılmış olması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)