Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Beslenme İpuçları?

Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Beslenme İpuçları?

Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Beslenme İpuçları? Mesleği gereği uzun saatler masa başında olmak diyete veya sağlıklı beslenmeye engel bir durum değildir. Yeterli ve dengeli beslenmek tamamen kişinin kendi elindedir. Ofiste çalışırken nasıl daha sağlıklı tercihler yapabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz. 1-Masanızın Demirbaşı: SU Gün içinde kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız su tüketiminize dikkat […]

Ofis Çalışanları İçin Sağlıklı Beslenme İpuçları?

Mesleği gereği uzun saatler masa başında olmak diyete veya sağlıklı beslenmeye engel bir durum değildir. Yeterli ve dengeli beslenmek tamamen kişinin kendi elindedir. Ofiste çalışırken nasıl daha sağlıklı tercihler yapabileceğinizi öğrenmek için aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

1-Masanızın Demirbaşı: SU

Gün içinde kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız su tüketiminize dikkat etmemişsiniz demektir. Masanızın bir köşesinde su şişesi bulundurmak gün içinde su tüketiminizi artırmaya yardımcı olacaktır. Bunun dışında kendinizi ‘her saat başı 1 bardak su’ diye şartlarsanız hem uzun süre aynı pozisyonda kalmazsınız hem de günlük su ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılamış olursunuz.

2- Günün En Önemli Öğünü: KAHVALTI

En önemli olan ve en çok geçiştirilen öğün; kahvaltı. Yapılan çalışmalar sabah kahvaltı yapanların obezite ve diyabete yakalanma riskinin kahvaltı yapmayanlara göre %35-%50 daha az olduğunu söylüyor. Kahvaltı, güne daha enerjik başlamanızı sağladığı gibi gün içindeki kalori alımlarınızın da daha dengeli olmasını da sağlar. Ofiste kahvaltı yapıldığı durumlarda kolay ulaşılabilen kek,simit,poğaça gibi pastane ürünleri tüketmek yerine evden getirilebilecek domates,salatalık,peynir,tam tahıllı ekmek daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

3-Çekmecedeki Atıştırmalıklar

Uzun süre aç kalmak bir sonraki öğünde yemeğe saldırmanıza ve kan şekerinizde ani dalgalanmalara neden olur. Bunu önlemek için ara öğün yapmak şarttır. Çekmecenizde kuru kayısı,leblebi,ceviz,fındık,meyve,ayran,süt gibi sağlıklı ara öğün seçenekleri bulundurabilirsiniz.

4- Çay-Kahve Tüketimine Dikkat

Çay veya kahvenize atacağınız şeker ekstradan kalori almanıza sebep olacaktır. İlk adım olarak çay veya kahvenizi şeker eklemeden tüketmeye çalışın. Gün içerisinde fazla siyah çay tüketimi demir eksikliği anemisine; fazla kahve tüketimi ise kalp çarpıntısı riskine neden olabilir. Ilımlı miktarda tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır.

5-Hareketinizi Artırın

Gün içinde masa başında fiziksel aktiviteniz minimum seviyede olduğu için küçük değişikliklerle daha aktif bir hayat sürmeye çalışın. Örneğin iş yerinize yürüyerek gitmeyi tercih edin, asansör yerine merdivenleri kullanın.

Dyt.Dilara Gözdenur KARA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)