Obezitenin Yol Açabileceği Sağlık Problemleri Nelerdir?

Obezitenin Yol Açabileceği Sağlık Problemleri Nelerdir?

Obezitenin Yol Açabileceği Sağlık Problemleri Nelerdir? 1) Obezite, sağlıklı olmayan bir kalp ve sağlıklı olmayan bir dolaşım sistemine yol açabilir: Obezitenin kalp hastalıkları, hipertansiyon, kalp krizi risklerini arttırdığı da bilinen bir tıbbi veridir. Özellikle kadınlarda, obezite kalp hastalıkları ihtimalini yükselten üçüncü en önemli etkendir. 2) Obezite, bazı kanser türlerine yakalanma riskini arttırabilir: Obezitenin; kadınlarda meme, […]

Obezitenin Yol Açabileceği Sağlık Problemleri Nelerdir?

1) Obezite, sağlıklı olmayan bir kalp ve sağlıklı olmayan bir dolaşım sistemine yol açabilir: Obezitenin kalp hastalıkları, hipertansiyon, kalp krizi risklerini arttırdığı da bilinen bir tıbbi veridir. Özellikle kadınlarda, obezite kalp hastalıkları ihtimalini yükselten üçüncü en önemli etkendir.

2) Obezite, bazı kanser türlerine yakalanma riskini arttırabilir: Obezitenin; kadınlarda meme, yumurtalık ve rahim, erkeklerde ise kalın barsak, prostat ve rektum kanseri riskini arttırdığı da bilimsel verilerle kanıtlanmış bir gerçektir.

3) Obezite, osteoartrit riskini artıran özelliklere sahiptir: Obezitenin en bilinen olumsuz etkilerinden bir diğeri de, dizler başta olmak üzere eklemlerde belli bir hasara neden olmasıdır. Bu ileriki zamanlarda osteoartrit riskini arttırabilir. Kalp hastalıklarında, karında toplanmış olan yağ miktarı daha önemli bir risk etkeni iken, osteoartritin meydana çıkma riski vücutta yer alan yağ miktarının olması gerekenden fazla olması durumunda fazlalaşır.

4) Obezite, safra taşının meydana gelmesine yol açabilir: Obezite hastalığından mustarip bireylerde safra kesesinde yer alan kolesterol miktarı, safra asidi oranına göre fazla olduğundan dolayı safra taşı oluşumu riski bu kişilerde artabilir.

5) Obezite, hastanın nefesinin daralmasına neden olabilir: Obezite hastalığından mustarip bireylerde, solunumda güçlük çekme ve uyku apnesi (uykuda nefes almanın belirli süre ile kesilmesi) ya da horlama problemleri sık karşılaşılan sağlık sorunlarından olmaktadır.

6) Obezite, üreme sistemi ile ilgili problemlere yol açabilir: Obezitenin kadın ve erkeklerde hormonal dengede değişiklikler meydana getirdiği ve bununla ilişkili olarak üreme sağlığını olumsuz etkileyebileceği bilinen faktörler arasındadır.

7) Obezite, gebelik döneminde bazı problemlere sebep olabilir: Şişman hamilelik yaşayanlarda, gebeliğe bağlı bazı rahatsızlıkların meydana gelme riski, normal kilosunda olan kadınlara nazaran daha fazladır.

8) Obezite hastalığı, psikolojiyi de olumsuz yönde etkileyebilir: Çevreden kilo verme ile ilgili sosyal baskı olması veya hastanın kiloları sebebi ile kendini beğenmemesi, şişman kişilerde depresyonun ortaya çıkma riskini oldukça arttıran etmenlerdendir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)