Obezite ve Uyku Arasında Ne Tür Bir İlişki Vardır?

Obezite ve Uyku Arasında Ne Tür Bir İlişki Vardır?

Obezite ve Uyku Arasında Ne Tür Bir İlişki Vardır? Obezite günümüzde büyüyen bir halk sağlığı sorunu haline gelmektedir. Vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının artması olarak tanımlanır,basit bir ifadeyle vücutta aşırı yağ birikmesidir. Obezite tanısı olan bireylerin beden kütle indeksi (BKİ)  ≥30 kg/m2 olarak kabul edilir,şişmanlık ise BKİ si 25-30 kg/m2 aralığındadır. Dünya’da her yıl […]

Obezite ve Uyku Arasında Ne Tür Bir İlişki Vardır?

Obezite günümüzde büyüyen bir halk sağlığı sorunu haline gelmektedir. Vücudun yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının artması olarak tanımlanır,basit bir ifadeyle vücutta aşırı yağ birikmesidir. Obezite tanısı olan bireylerin beden kütle indeksi (BKİ)  ≥30 kg/m2 olarak kabul edilir,şişmanlık ise BKİ si 25-30 kg/m2 aralığındadır. Dünya’da her yıl yaklaşık 300 bin insan obezite nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Son çalışmalara göre Türkiye’de erkeklerin %9.6′sı,kadınların %23.6′sı obezdir.

7-8 saat süreli uyku düzenli uykudur. Vücudumuzda melatonin hormonu saat 23.00 ile 05.00 arası salgılanır ve biyolojik ritmimizi dengede tutmakla görevlidir, bu saatler arasında bireyin uyku halinde olması gerekmektedir. Obezite ve uyku sorunu birbirinin nedeni olabilir.Uyku sorunu yaşayan bireylerde açlık hormonlarının salgılanması artarken tokluk hormonlarının salgılanması azalır yani kilo dengesini sağlayan homonlarda düzensizlikler meydana gelir. Bu da kişide yeme isteği yaratır. Ayrıca yetersiz uyku süresine sahip kişiler gün içinde yorgunluk hali hisseder ve enerjisini yerine getirebilmek için daha çok yemek yemeye yönelir. Bu durum vücuda ihtiyaçtan çok enerji alınmasına ve onların yağ olarak depolanmasına neden olmaktadır. Son araştırmalara göre 5 saatten az uyumak günde 300 kalori fazla almaya neden olmaktadır.

Uyku düzenini sağlayıp obezitenin önüne geçmek bazı besinlerle ve öğünlerde dikkat edilecek noktalarla mümkün. Sağlıklı bir uykuya sahip olmak için; triptofan amino asidinden zengin olan süt ürünleri,muz,badem gibi  besinleri tüketmek daha kolay uyumayı sağlar. Yulaf ezmesi-süt,yoğurt-keten tohumu gibi küçük gece ara öğünleri uykuya dalmayı kolaylaştıran besinlerdendir. Sindirilmesi uzun süren yağlı,kızartmalı yemeklerden kaçınmak gerekir.

Dyt. Sıla YENİÇERİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)