Obezite Cerrahisi Öncesi ve Sonrası Neler Yapılabilir ?

Obezite Cerrahisi Öncesi ve Sonrası Neler Yapılabilir ?

  Obezite Cerrahisi Olacaklara Tavsiyeler AŞIRI KİLOLUSUNUZ VEYA ŞEKER HASTASISINIZ; TEDAVİ İÇİN EN İYİ MERKEZİ ARIYORSUNUZ. İŞTE SORMANIZ GEREKEN SORULAR  İleri derecede kilo probleminin ve beraberinde ortaya çıkan şeker hastalığı, uyku problemleri, kolesterol bozuklukları, karaciğer yağlanması ve kalp damar hastalıkları gibi sorunların düzeltilmesi için en etkili tedavi girişimsel tedavidir. Aşırı kiloların girişimsel tedavisi bilimsel, doğru ve […]

  Obezite Cerrahisi Olacaklara Tavsiyeler

AŞIRI KİLOLUSUNUZ VEYA ŞEKER HASTASISINIZ; TEDAVİ İÇİN EN İYİ MERKEZİ ARIYORSUNUZ. İŞTE SORMANIZ GEREKEN SORULAR

 İleri derecede kilo probleminin ve beraberinde ortaya çıkan şeker hastalığı, uyku problemleri, kolesterol bozuklukları, karaciğer yağlanması ve kalp damar hastalıkları gibi sorunların düzeltilmesi için en etkili tedavi girişimsel tedavidir. Aşırı kiloların girişimsel tedavisi bilimsel, doğru ve oturmuş bir yöntemlerdir. Girişimsel tedaviler kapalı (laparoskopik) veya açık teknikle yapılan operasyonlar veya ameliyatsız olarak endoskopik olarak yapılan işlemler olarak tanımlanabilir. Fazla ağırlıklarınızı düzelltici bir girişimin zamanı geldiğinde, veya şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar için tedaviye karar verirken basamak basamak dikkat etmeniz gereken şeyleri bu yazıda bulabilirsiniz:

1.Basamak: Girişime Uygun musunuz?

2.Basamak: Tedavinizi yapacak cerrah uygun mu?

3.Basamak: Tedavinizin yapılacağı merkez uygun mu?

4.Basamak: İşlem sonrası ömür boyu size destek verilecek mi?

1.Basamak: Girişime uygun musunuz?

Kilo fazlalığı ve şeker hastalığı olan her hasta girişimsel tedaviye uygun değildir. Tedavi kararı verilmeden önce mutlaka yapılması gereken işlemler vardır. Bunlar sırasıyla şunlardır:

Hormonlar ve Hastalıklar: Kilo almaya neden olan hormon bozuklukları tespit edilmelidir. Hastanın başka bir hastalığı olup olmadığı araştırılmalıdır; ekibin üyesi Endokrinoloji ve Metabolik Hastalıklar Uzmanı’nın görevi bu sorunların tespit edilmesidir. Polikistik over sendromu olan hastalarda mutlaka bir Kadın Doğum Uzmanı’nın tedaviye katılması gereklidir.

Psikoloji: Bazı psikolojik problemler kilo artışına neden olabilir; bu hastalıkların tanısını herhangi bir psikolog ya da psikiyatrist değil, yeme bozukluklarını analiz edebilecek bir psikolog veya psikiyatrist koyabilir.

Uyku Problemleri: İleri kilolu hastaların çoğunda uyku ve hava yolları problemleri vardır. Uykuda nefesin kesilmesi (uyku apnesi) ciddi bir problemdir ve cerrahi girişim öncesi bazı cihazların yardımıyla düzeltilmelidir. Gerekli görüldüğünde ekibin üyesi olan Göğüs Hastalıkları Uzmanı’nın gözetiminde solunum testleri yapılmalı ve hastanede mutlaka olması gereken uyku laboratuvarında yatırılarak testler yapılmalıdır.

Yandaş Hastalıklar: Kilo fazlalığı olan hastaların bir çoğunda eşlik eden başka hastalıklar vardır. İleri derecede kilo problemi olan hastalarda bu problemler girişim öncesi tedavi edilmelidir. Bunlardan bazıları şunlardır:

oLenf Ödemi: Aşırı kilo vücudumuzda atar ve toplar damarlar gibi önemli bir işlevi olan lenf kanallarını da etkileyebilir. Lenf ödemi özellikle bacakları etkiler, şişmeye, cilt değişikliklerine ve hareket zorluklarına neden olur. Lenf ödemi için masaj ve bandaj tedavilerinden oluşan bir tedavi uygulanladır. Bu sayede girişimsel işlem riski en aza indirilebilir.

oOrtopedik Sorunlar: Eklem ve omurga problemleri hastanın girişim sırasında alacağı pozisyonlara veya işlem sonrası hareketlerine engel olabilir. Bu problemler için Ortopedi Uzmanı ile çalışmak gerekebilir. Bazı özel hastalarda Fizik Tedavi Uzmanı ile ortak tedaviler uygulamak gerekebilir.

oKaraciğer Yağlanması: İleri derecede artmış kilo problem olan hastalarda karaciğer yağlanması olabilir. Karaciğer yağlanması cerrahi girişimi zorlaştırır ve anestezide karaciğer hasarı riskini arttırır. Ameliyat öncesi mutlaka gerekli önlemler alınmalıdır.

oKalp & Damar Hastalıkları: Koroner damar hastalıkları olan hastaların iyi bir kardiyolojik muayeneden geçmesi, gerektiğinde anjiografilerinin yapılması önemlidir.

2.Basamak: Tedavinizi yapacak cerrah uygun mu?

Cerrahın Eğitimi: Ülkemizde Genel Cerrahi eğitimi sonrasında ileri kilolu hastaların tedavilerine yönelik herhangi bir eğitim verilmemektedir. Bazı merkezlerde yetişen cerrahlar eğitimleri sırasında bu tür girişimleri gözleyebilmektedir. Yurt içinde yeterli kaynak olmadığı için yurtdışında eğitim almak şarttır. Yurtdışı eğitim alan cerrahların eğitim aldıkları merkezin kalitesi, eğitim süresi, eğitim sırasında kendilerine yaptırılan girişimler, hangi statüde ve lisans ile yurtdışında bulunduğu, hayvan deneyleri haricinde hastaların üzerinde bizzat cerrahi yapmasına izin verilip verilmediği (birçok Avrupa ülkesinde ve Amerika’da ziyaretçi statüsündeki cerrahlar sadece ameliyatları izleyebilirler fakat ameliyatlara girmelerine izin verilmez) gibi ayrıntılar önemlidir. Yurtdışı eğitim alınan ülkenin kalitesi de çok önemlidir. Bazı ülkelerde para karşılığı insanlar üzerinde eğitim verilen etik olmayan programlar mevcuttur. Cerrah uluslararası kriterlere uygun eğitim aldığını gösteren belgeleri sunabilmelidir.

Cerrahın Deneyimi: İleri kilolu hastaların tedavisinde komplikasyonların en aza inmesini sağlayan etkenlerin başında cerrahın deneyimi gelir. Cerrahın eğitimi sırasında katıldığı işlemler kadar daha sonraki dönemde kaç hasta tedavi ettiği, kaç çeşit kilo düzeltici işlem yapabildiği önemlidir. Her hastaya aynı tür girişim uygulayan bir cerrahın diğer tedavileri yapamıyor olma ihtimali yüksektir. Cerrahın deneyimi araştırılırken en iyi kaynak eski hastalarından alınacak bilgilerdir. Cerrah her ameliyat türünden en az 50’şer hastanın telefon numarasını size sunabilmelidir.

Cerrahın Konusunda Bilimsel Yeterliliği: Cerrahın uğraşı alanları olan İleri Kiloları Düzeltmesi ve Metabolik Hastalıkların Girişimsel tedavisi ile İlgili uluslararası yayınları, tebliğleri ve konuşmaları olmalıdır. Cerrah uluslararası derneklerde faal olmalı, konusu ile ilgili yayınları takip etmeli ve düzenli olarak yurtdışı kongrelere katılıyor olmalıdır. Bu kongreleri takip edebilecek düzeyde yabancı dil bilmelidir.

3.Basamak: Tedavinizin yapılacağı merkez uygun mu?

Anestezi Ekibinin deneyimi: İleri kilolu hastaya anestezi vermek ve hava yolu işlemlerini yapmak sadece deneyimli anestezi uzmanlarının yapabileceği bir iştir. Anestezi ve ağrı kesici dozları, işlem sonrası hastanın rahatlığı ve güvenliği ancak çok deneyimli bir anestezi uzmanın altından kalkabileceği ayarlardır.

Ameliyathane donanımı: Ameliyathane her türlü soruna karşı tam ekipmana sahip olmalıdır. Masaların tartma kapasitesinden tansiyon aletlerinin büyüklüğüne, cerrahi aletlerin uzunluğundan hasta güvenliğini arttırıcı cihazlara kadar her türlü ince ayrıntı düşünülmelidir.

Hastane Donanımı ve Ekibi: Servislerde hasta odaları özel yataklara ve koltuklara sahip olmalıdır. Oda kapılarının genişliği,banyo ve tuvalet ileri kilolu kişilere göre dizayn edilmelidir. Sevis bakım hemşireleri ve personeli bu konuda eğitimli ve tecrübeli olmalıdır. Hastaneler uluslarası kriterlere uygun hale getirilmelidir.

5.Basamak: İşlem sonrası ömür boyu size destek verilecek mi?

Aşırı kiloların tedavisi uzun sürelidir. Tedavi girişimsel işlemle başlar ve yaşam boyu devam eder. Tedavinin ilk basmağında cerrahın uyguladığı girişim hastanın kilo problemini çözer fakat daha sonrasında hayat stil değişikliklerinin oturması, hastanın vücudunda ve kan değerlerinde ortaya çıkacak değişikliklerin takip ve control edilmesi gereklidir. Çoğu zaman destek ve eğitime ihtiyaç duyulur. Tedavi ekibi çok kolay ulaşılır olmalıdır. Sık sık düzenlenen destek grupları, bilgilendirme seminerleri ve aktivitelerle hastalarda farkındalık yaratılmalıdır. Başarıya götüren en önemli etmen uzun süreli ve başarılı bir takip dönemidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)