Kısırlık Tedavisi ve Psikolojik Destek

Kısırlık Tedavisi ve Psikolojik Destek

Kısırlık Tedavisi ve Psikolojik Destek Üreme bir insanın yaşamındaki en önemli ve en temel ihtiyaçlardan birisidir. İnfertilite (kısırlık), ülkemizde olduğu gibi aile bağları güçlü olan toplumlarda yalnızca çifti değil onlarla beraber pek çok kişiyi etkileyen bir krizdir. İnfertil tanısı almak çiftlerde öncelikle şok, inkar, kontrol kaybı, suçluluk, depresyon, izolasyon veya içe çekilme, hayatın anlamının yitirilmesi […]

Kısırlık Tedavisi ve Psikolojik Destek

Üreme bir insanın yaşamındaki en önemli ve en temel ihtiyaçlardan birisidir. İnfertilite (kısırlık), ülkemizde olduğu gibi aile bağları güçlü olan toplumlarda yalnızca çifti değil onlarla beraber pek çok kişiyi etkileyen bir krizdir.

İnfertil tanısı almak çiftlerde öncelikle şok, inkar, kontrol kaybı, suçluluk, depresyon, izolasyon veya içe çekilme, hayatın anlamının yitirilmesi gibi bireysel psikolojik sorunlara; uzun vadede de cinsellik ve evlilikle ilgili sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle infertilite sadece jinekolojik bir sorun değil; psiko-sosyal bir sorun olarak görülmedir.

Karşılaşılan sorunlarla başa çıkma yolları ve verilen tepkiler kişiliğe bağlı olarak farklılık gösterir. Fakat hemen hemen herkes bir şekilde, ya infertilite tedavisinden önce ya tedavi süresince ya da tedaviden sonra duygusal problemler yaşar. Önemli olan, psikolojik yardım alarak, bu zor sürece hazırlanmaktır. Tedavi boyunca devam eden psikolojik yardım her zaman için bu sürecin duygusal yönden çok daha kolay atlatılmasını sağlar.

infertilite ve psikolojik faktörler arasında iki yönlü bir ilişki vardır. Buna göre; ya psikolojik faktörler kendi başına infertiliteye sebep olabilir ya da infertilite ve uzun süreli tedavi bazı psikolojik problemleri ortaya çıkarabilir.

Kısırlık Tedavisi Stres ve Etkisi

Yapılan araştırmalara göre özellikle tedavinin birden çok tekrarlandığı çiftlerde stres seviyesinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Stres hormonal dengeyi bozarak erkeklerde sperm sayısında ve hareketlerinde azalmaya neden olabilir. Stresin erkeklerde semen kalitesini düşürerek üreme işlevlerini olumsuz etkilediğine dair araştırmalar vardır; kadınlarda ise ovulasyonu (yumurtlamayı) etkileyebilir ve progesteron eksikliğine neden olarak gebeliğin devam etmesini engelleyebilir.

Kişinin psikolojik durumu tedavi başarısı için önemli bir etkendir. Tedavi sürecindeki çiftlerin psikolojik destek alma konusunda bilinçli olması ve gereğinde uzmanlarla iletişimde bulunmaları gerekmektedir.

Bu doğrultuda yürütülen psikolojik tedavi, stresle mücadele, depresyonu kontrol etme, tıbbi tedavi sürecinde yaşanan hayal kırıklıkları, suçluluk, değersizlik ve başarısızlık duyguları ile bu süreçte çiftler arasında yaşanan iletişim problemlerinin ele alınmasını içermektedir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)