İnsülin – Glukoz İlişkisi Nedir?

İnsülin – Glukoz İlişkisi Nedir?

İnsülin – Glukoz İlişkisi Nedir? Glikoz en basit tanımıyla, kullanılabilir biyolojik şeker olarak geçer. Bu en küçük ve basit şeker parçası insan vücudu için hayati bir gerekliliğe sahiptir. Bunun sebebi ise, yalnızca beynin dahi glikoz kullanarak çalıyor olmasıdır. Fakat uzun süren açlık zamanlarında keton ismi verilen, bir çeşit protein yıkım ürünleri beyin tarafından kulllanılabilir. Beyin […]

İnsülin – Glukoz İlişkisi Nedir?

Glikoz en basit tanımıyla, kullanılabilir biyolojik şeker olarak geçer. Bu en küçük ve basit şeker parçası insan vücudu için hayati bir gerekliliğe sahiptir. Bunun sebebi ise, yalnızca beynin dahi glikoz kullanarak çalıyor olmasıdır. Fakat uzun süren açlık zamanlarında keton ismi verilen, bir çeşit protein yıkım ürünleri beyin tarafından kulllanılabilir. Beyin için bu denli önem taşıyan glikoz, kaslar için de özellikle büyük bir önem teşkil eder.

İnsan vücudundaki kasların tümü kan şekerini (glukoz) en fazla kullanan organlardır. Bu sebeple kan şekerinin yükselmeside kasların şekeri kullanmamasının etkisi fazladır. Kan şekerinin yükselmesi, kanda ihtiyaç olmadığı halde glukozun (basit kan şekerinin) toplanması manasına gelmektedir. Bu duruma hiperglisemi adı verilir. Hiperglisemi (kan şekerinin yüksekliği), insülinin yeterli olmadığı veya etkili olmadığı durumlarda, kasların glukozu (basit şeker) almamasından meydana gelir.

Reseptör, kas hücreleri üstünde bulunan bir takım kilitlere verilen addır. Bu reseptörler normalde, insülini bilen ve ona uyumlu yapıda kilitlerdir. İnsünlin tıpkı anahtarlar gibi bu kilitlere takılır ve gerekli işlemlerin yapılmasını sağlarayak glikozun kas hücrelerini girişini sağlar. Kısacası, glikozun kasların kapısını açması için insülüne ihtiyaçları bulunmaktadır.Bu modele de anahtar-kilit ismi verilir. Bu modelin işleyişi tip 2 diyabette bozulmaktadır. İnsülinle açılan kilitleri, kas hücreleri değiştirmektedirler. İnsülin kan şekerini yükselttiği zaman kaslara ulaşarak bu kilitleri açmaya çalışır. Ancak bağlanabileceği uygun kilit miktarı çok az olduğundan, kas hücresine girişini gerçekleştirebilecek kapılara açamamaktadır. Neticesi kanda glikoz düzeyi yükselir ve bu da hiperglisemi oluşmasına neden olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)