HCG Uyarı Testi Nedir?

HCG Uyarı Testi Nedir?

HCG Uyarı Testi HCG Uyarı testi; bu test Leydig hücre fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılır. Bilateral kriptorşidizm veya hermafroditizm saptanan bireylerde testis dokusunun araştırılmasında, testiküler agenezisin doğrulanmasında, hipogonadizm ile gecikmiş pubertenin ayırıcı tanısında kullanılır. Androjen duyarlı tümör, astım, epilepsi veya migren öyküsü olanlarda önerilmez. Ödem, baş ağrısı, yorgunluk, meme dokusunda gerginlik ve hassasiyet, overyan hiperstimülasyon, çoğul […]

HCG Uyarı Testi

HCG Uyarı testi; bu test Leydig hücre fonksiyonlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılır. Bilateral kriptorşidizm veya hermafroditizm saptanan bireylerde testis dokusunun araştırılmasında, testiküler agenezisin doğrulanmasında, hipogonadizm ile gecikmiş pubertenin ayırıcı tanısında kullanılır.

Androjen duyarlı tümör, astım, epilepsi veya migren öyküsü olanlarda önerilmez. Ödem, baş ağrısı, yorgunluk, meme dokusunda gerginlik ve hassasiyet, overyan hiperstimülasyon, çoğul ge­belik gibi yan etkiler gözlenebilir.

Protokol:Total testosteron ölçümü için bazal (0. dk.) kan örneği alınır. Postpubertal erkek hasta­larda tek doz olarak 5000 IU veya çocuk hastalarda 100 IU/kg hCG IM olarak uygulanır. hCG alternatif olarak 4 gün süreyle 4000 IU IM veya 0. ve 2. günlerde 2000 IU SC olarak da yapıla­bilir. Tek dozluk uygulamadan 72-96 saat sonra, ardışık uygulamalarda ise son doz yapıldıktan sonra total testosteron ölçümü tekrarlanır.

Yorumlama:Total testosteron düzeylerinin bazalin iki katına çıkması normal yanıt olarak kabul edilir.

Skrotal testis dokusunun izlenmediği prepubertal erkeklerde hCG‘ye pozitif yanıt alınması ekto- pik testis dokusunun varlığını destekler. Yanıt alınamaması ise fonksiyonel bir testiküler doku­nun olmadığını düşündürür.

hCG’ye testosteron yanıtının olmaması primer hipogonadizm, abartılı yanıt alınması ise hipogo- nadotropik hipogonadizm veya gecikmiş puberte ile uyumludur. Genel olarak gecikmiş puberte- de testosteron artışı daha belirgindir.

Önemli Hatırlatma

  • Testosteron prekürsörü steroidler ölçülerek primer hipogonadizmin testosteron

biyosentezindeki defekte mi yoksa androjenin sensitivitesine mi bağlı olduğu ayırt edilebilir. Testosteron prekürsörü steroidlerin düşük saptanması testosteron biyosentezinde defekt olduğunu düşündürür; yüksek saptanması ise androjenin sensitivitesini destekler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)