Güçlü Antioksidan Etkisiyle Yeşil Çay

Güçlü Antioksidan Etkisiyle Yeşil Çay

Güçlü Antioksidan Etkisiyle Yeşil Çay Ve Etkileri Çay, Asya kökenli  ağaç olan ‘camellia sinensis’ bitkisinin yeşil yapraklarından elde edilmektedir. Siyah, yeşil, beyaz gibi birçok çay çeşidi vardır bunların farkı ise tüketiciye ulaşırken farklı tekniklerden geçmesidir. Çayları birbirinden ayıran temel olay üretimindeki oksitlenme işlemidir. Yeşil çayda tamamen oksitleme işlemi uygulanmaz,yapraklar toplanır ve kurutulur bu yüzden antioksidan kapasitesi […]

Güçlü Antioksidan Etkisiyle Yeşil Çay Ve Etkileri

Çay, Asya kökenli  ağaç olan ‘camellia sinensis’ bitkisinin yeşil yapraklarından elde edilmektedir. Siyah, yeşil, beyaz gibi birçok çay çeşidi vardır bunların farkı ise tüketiciye ulaşırken farklı tekniklerden geçmesidir. Çayları birbirinden ayıran temel olay üretimindeki oksitlenme işlemidir. Yeşil çayda tamamen oksitleme işlemi uygulanmaz,yapraklar toplanır ve kurutulur bu yüzden antioksidan kapasitesi siyah çaya göre daha güçlüdür.

Yeşil çayın flavonoidleri(bitkisel kaynaklı antioksidanlar) kateşinlerdir. Kateşinler antioksidan etkili flavonoid grubudur. Bir fincandaki kateşin miktarı 50-150 mg dir. Çayın içindeki kateşin miktarı demleme tekniğine ve süresine göre farklılık gösterir.

Kardiyovasküler hastalıklar üzerine etkisi; yapılan çalışmalarda hipertansiyon, ateroskleroz,kalp hastalıkları, kalp yetmezliği üzerinde olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.

Diyabet üzerine etkisi; vücuttaki insülinin daha etkili çalışmasını sağlar böylece diyabet gelişimini engeller. Düzenli tüketim sağlandığında vücuttaki enerji harcanmasını ve yağ yakımını artırır.Metabolizma hızını %3-4 oranında artırdığı bilinmektedir.

Önerilen miktarda tüketim, serum kolesterol düzeyini düşürür ve kötü kolesterol dediğimiz LDL’yi  azaltır.Yapılan çalışmalarda total kolesterol oranı  yeşil çay tüketenlerde %11 daha düşük çıkmıştır.

Vücudumuzdaki savunma sistemi üzerinde etkili olarak hastalıklara karşı korur,bağışıklık sistemini olumlu etkiler.

Yeşil çay içenlerde mide kanseri gelişme riski %48 daha azdır.

Böbrek hastalıklarından böbrek taşı riski olan kişiler tüketimi sınırlı tutmalıdır.Böbreklerde kalsiyum okzalat taşı gelişimine neden olabilir.

İlaç kullananlar,hipertansiyonu olanlar  ve gebe bireylerde  kullanım önerilmemektedir, kişiler doktorlarına danışmalıdır.

Günlük önerilen yeşil çay miktarı 2-3 fincanla sınırlıdır. Demlenme aşamasında limon da tercih edilirse kateşinlerin suya geçiş hızı artar,antioksidan etkiden daha fazla yararlanılır.

Dyt. Sıla YENİÇERİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)