Grip Olma Dönemleri ve Korunmanın Yolları Nelerdir?

Grip Olma Dönemleri ve Korunmanın Yolları Nelerdir?

Grip Olma Dönemleri ve Korunmanın Yolları Nelerdir? Her yıl olduğu gibi sonbaharın gelişi ve hava sıcaklıklarının değişimiyle beraber mevsimsel grip vakalarının artması da bekleniyor. Bunun için özellikle riskli gruplar başta olmak üzere herkesin konu hakkında bilgilendirilmesi, farkındalık yaratılması ve zamanında aşılanması gerekiyor. Grip İçin Riskli Gruplar Grip açısından riskli grupları şöyle sıralayabiliriz: Yaşlılar, gebeler, küçük […]

Grip Olma Dönemleri ve Korunmanın Yolları Nelerdir?

Her yıl olduğu gibi sonbaharın gelişi ve hava sıcaklıklarının değişimiyle beraber mevsimsel grip vakalarının artması da bekleniyor. Bunun için özellikle riskli gruplar başta olmak üzere herkesin konu hakkında bilgilendirilmesi, farkındalık yaratılması ve zamanında aşılanması gerekiyor.

Grip İçin Riskli Gruplar

Grip açısından riskli grupları şöyle sıralayabiliriz: Yaşlılar, gebeler, küçük yaştaki çocuklar, kronik hastalığı olanlar (astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, diyabet, kalp hastalığı, nörolojik hastalıklar, kan hastalıkları, diyabetes mellitus, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları), bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar, 19 yaş altında olup uzun süre aspirin kullananlar, morbid obez (aşırı şişmen) bireyler. Ekim ayının ilk yarısında riskli grupların aşılanmaları gerekiyor.

Grip hastalığı; genelde mevsimsel grip suşu (H2N3) ve domuz gribi suşu ( HİNİ) olmak üzere iki virüs türü ile meydana geliyor ve aynı zamanda her iki türü de benzer şikâyetlere ve bulgulara neden oluyor.

NASIL BULAŞIYOR?

Grip temel olarak enfekte bireylerden öksürme, hapşırma ve konuşma esnasında damlacık yoluyla bulaşıyor. Bunun dışında enfekte bireylerin çıkartıları ile temas eden yüzeylere temas edildiğinde de bulaşabiliyor. Kalabalık ve kapalı yerlerde oluyor. Grip hastalığı kişiye bulaştıktan sonraki 1-4 gün içinde belirti vermeye başlıyor. Grip enfekte bireyde hastalık belirtileri ortaya çıkmadan 1 gün önce bulaştırıcılık

başlıyor ve hastalık sonraki 5-7 gün devam ediyor. Grip hastalığı genellikle ani bir yüksek ateş, kuru öksürük, boğaz ağrısı, ciddi halsizlik, kırgınlık, baş ağrısı, kas ağrısı ve genel vücut ağrısı ile ortaya çıkıyor ve kişiyi yatağa düşürüyor.

İSTİRAHAT ŞART!

Grip olunduktan sonra hasta kişinin evinde istirahat etmesi, mümkünse evden fazla çıkmaması, maske kullanması, gerek evdeki diğer bireyler ve gerekse toplum bireyleriyle fazla temas etmemesi gerekiyor. Aynı zamanda sık sık ellerin yıkanması, öksürük, hapşırık sırasında mendille ağzın kapatılması öneriliyor.

Grip hastalığının tedavisinde antiviral ilaçlar kullanılıyor, ancak bu ilaçlar grip tedavisi kesinleştirildikten sonra veriliyor. Bunun için de grip olan kişilerin infeksiyon hastalıkları uzmanına başvurması ve grip testinin yapılması gerekiyor. Ayrıca hastanın bol sıvı alması, istirahat etmesi, C vitamini ve mineral açısından zengin gıdalarla beslenmesi de öneriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü, gripten korunmak için en etkili yol olarak risk altındaki bireylerin her yıl aşılanmasını öneriyor. Aşılamaya ek olarak Dünya Sağlık Örgütü, hastalıktan korunmada önemli yolları sıralarken enfekte bireylerle yakın temastan kaçınmak, öksüren, tıksıran kişilerden uzak durmak ve düzenli el yıkamanın önemini vurguluyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)