Dilara Gözdenur KARA
Dilara Gözdenur  KARA
dilara.kara95@gmail.com
Diyabet ve Kahve İlişkisi Nedir ?
  • 0
  • 631
  • 24 Kasım 2016 Perşembe
  • +
  • -

Diyabet ve Kahve İlişkisi Nedir ? Faydaları Nelerdir ? Diyabet , insülin sekresyonu veya aktivitesindeki ya da her ikisindeki defektler sonucunda kan şekerinin yükselmesi ile karekterize olan metabolik bir hastalıktır. 2010 yılında yapılan TURDEP-2 çalışmasına göre ülkemizde diyabet prevelansı %13,7 olarak bulunmuştur. Diyabet; retinopati , nöropati , kardiyovasküler hastalık gibi komplikasyonlara yol açabilir. Erken tanı […]

Diyabet ve Kahve İlişkisi Nedir ? Faydaları Nelerdir ?

Diyabet , insülin sekresyonu veya aktivitesindeki ya da her ikisindeki defektler sonucunda kan şekerinin yükselmesi ile karekterize olan metabolik bir hastalıktır. 2010 yılında yapılan TURDEP-2 çalışmasına göre ülkemizde diyabet prevelansı %13,7 olarak bulunmuştur.

Diyabet; retinopati , nöropati , kardiyovasküler hastalık gibi komplikasyonlara yol açabilir. Erken tanı ve tedavi sayesinde ise Tip 2 diyabet ve komplikasyonları önlenebilir. Tedavinin en önemli basamaklarında biri de tıbbi beslenme tedavisidir.

Kahve, ülkemizde en sık tüketilen içeceklerden biridir ve başta kafein olmak üzere bir çok biyoaktif bileşen içerir. Ilımlı miktarda kahve tüketiminin zeka gelişimi , cilt güzelliği , Alzheimer hastalığını önleme , spor öncesi içildiğinde yağ yakımını artırma , metabolizmayı hızlandırma gibi etkileri olduğu gibi Tip 2 diyabet riskini azalttığı da bilinmektedir. Fazla tüketildiğinde ise kalp atışını hızlandırdığı , uykusuzluğa neden olduğu unutulmamalıdır.

40.000 katılımcı ile 2009 yılında yapılan bir araştırmada günde 3 fincan kahve tüketiminin tip 2 diyabet riskini %40 azalttığı gözlemlenmiştir. Başka bir meta-analiz çalışmasında ise günlük içilen her bir fincan kahvenin Tip 2 diyabet riskini %7 oranında azalttığı bildirilmiştir. Ayrıca kahvenin insülin direnci ve bozulmuş glikoz toleransı üzerine de olumlu etkileri bulunmuştur.

2016 yılında Japonya’da yapılan çalışmada ise yine kahve tüketiminin tip 2 diyabet riskini azalttığı ve bu anti-diyabetik etkinin içerdiği kafein ve klorojenik asit başta olmak üzere polifenollerden kaynaklandığı bildirilmiştir.

2016 yılında Kore’de yapılan bir çalışmaya göre ; 3497 prediyabet birey 3 sene boyunca izlenmiş ve günde 3 fincan veya daha fazla kahve tüketenlerde prediyabetin ilerleme riski yani tip 2 diyabete dönüşme riski en düşük seviyede çıkmıştır. Çalışmanın sonucunda ise şeker veya krema içermeyen kahvenin günde 3 fincan içilmesinin diyabet başlangıcını önlediği söylenmiştir.

Sonuç olarak; kahve içerdiği kafein, klorojenik asit ve magnezyum sayesinde glisemik kontrolü sağlamakta ve diyabet hastalığını önlemektedir.Doktor veya diyetisyeninizin size tavsiye ettiği ölçüde günde 2-3 fincanı geçmeyecek şekilde kremasız ve şekersiz kahve tüketiminin diyabet hastaları için bir sakıncası yoktur.

Dyt.Dilara Gözdenur KARA

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM