Dislipidemi Sınıflandırılması Nasıl Yapılır?

Dislipidemi Sınıflandırılması Nasıl Yapılır?

Dislipidemi Sınıflandırılması Dislipidemi sınıflandırılması; Primer dislipidemiler lipoprotein metabolizmasındaki genetik bozukluklar sonucu ortaya çıkar­ken, sekonder dislipidemiler altta yatan başka nedenlerle oluşan lipid profili bozukluklarıdır. Primer ve sekonder dislipidemi ayırımının yapılması, altta yatan nedenin tedavi edilerek hastaya verilecek antilipidemik tedavilerin düzenlenmesi, bu tedavilerin kullanım sürelerinin ve sekon- der dislipidemilerde altta yatan hastalıkların tedavilerinin değerlendirilmesi açısından önemlidir. Primer […]

Dislipidemi Sınıflandırılması

Dislipidemi sınıflandırılması; Primer dislipidemiler lipoprotein metabolizmasındaki genetik bozukluklar sonucu ortaya çıkar­ken, sekonder dislipidemiler altta yatan başka nedenlerle oluşan lipid profili bozukluklarıdır. Primer ve sekonder dislipidemi ayırımının yapılması, altta yatan nedenin tedavi edilerek hastaya verilecek antilipidemik tedavilerin düzenlenmesi, bu tedavilerin kullanım sürelerinin ve sekon- der dislipidemilerde altta yatan hastalıkların tedavilerinin değerlendirilmesi açısından önemlidir. Primer (ailevi) dislipidemilerdeki metabolik bozukluklar geçici nedenlere bağlı olmadığından bu hastalarda antilipidemik tedavi planının (hayat tarzı değişiklikleri ile birlikte medikal tedaviler, risk faktörlerinin önlenmesi) ömür boyu sürmesi ve bu hastalarda aile taramalarının da yapılarak özellikle kardiyovasküler mortalite ve morbiditenin önlenmesi önem taşımaktadır. Dislipidemi ile gelen bir hastanın tıbbi öyküsünün, soygeçmişinin sorgulanması ve fizik muayenede ailevi dislipidemilerde görülen bulgular açısından dikkat edilmesi bu nedenle gereklidir.

Primer dislipidemi tanısı düşünülmeden önce sekonder dislipidemi yapacak nedenlerin ayırımı gerekir.

 Sekonder Dislipidemi Nedenleri

Obezite

Tip 2 Diabetes Mellitus Hipotiroidi

Kronik Böbrek Hastalığı Aşırı Alkol Tüketimi

Primer Biliyer Siroz ve Diğer Kolestatik Karaciğer Hastalıkları Nefrotik Sendrom

Romatoid Artrit ve Diğer Kollajen Doku Hastalıkları

HIV Enfeksiyonu

İlaçlar

Primer dislipidemilerde klasik sınıflama Fredrickson tarafınca yapılan sınıflamadır. Hastanın kli­nik ve laboratuar bulguları ile birlikte değerlendirildiğinde altta yatan lipoprotein metabolizma kusurunu tahmin edebilmemizi sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)