Dengeli Beslenme’nin Dört Yapraklı Yoncası Nedir ?

Dengeli Beslenme’nin Dört Yapraklı Yoncası Nedir ?

Dengeli Beslenme Ne Şekilde Gerçekleşir ? Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumuna “YETERLİ VE DENGELİ BESLENME” denir. Yeterli ve dengeli beslenme için dört temel besin grubunda yer alan besinler her gün, yeterli miktarda tüketilmelidir. Bu besin gruplarını kısaca […]

Dengeli Beslenme Ne Şekilde Gerçekleşir ?

Vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınması ve vücutta uygun şekilde kullanılması durumuna “YETERLİ VE DENGELİ BESLENME” denir.

Yeterli ve dengeli beslenme için dört temel besin grubunda yer alan besinler her gün, yeterli miktarda tüketilmelidir. Bu besin gruplarını kısaca tanıyalım:

SÜT GRUBU

Süt, yoğurt, peynir, çökelek ve süt ile yapılan tatlılar süt grubuna girer.Bu besinler kemiklerin gelişmesi ve sağlığı için gerekli kalsiyumun temel kaynağıdır.
Protein, B vitaminleri, fosfor ve çinko için de iyi kaynaktır.

Günlük ne miktarda alınmalı?
Yetişkinlerin 2 porsiyon, çocuk, ergen, gebe ve emziklilerin 3-4 su bardağı kadar süt grubu besinleri tüketmesi gereklidir.

ET-YUMURTA- KURUBAKLAGİL GRUBU

Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, nohut, mercimek, ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar bu grupta yer alır. Bu grup protein, demir, çinko, fosfor, magnezyum ve B vitaminleri için iyi kaynaktır. Kurubaklagiller bağırsakalrı çalıtıran posadan da zengindir.

Günlük ne miktarda alınmalı?

Bu gruptan günde 2 porsiyon tüketilmelidir. Porsiyon ölçüleri aşağıdaki gibidir.

Et,tavuk,balık vb. : 50-60 gr ( iki ızgara köfte kadar)

Kurubaklagiller : 90 gr ( Bir çay bardağı kadar)

Yağlı tohumlar : 30 gr

Yumurta : Haftada 3-4 adet.

SEBZE VE MEYVE GRUBU

Tüm sebze ve meyveler bu gruptadır. Bu besinler folik asit, A vitamini ön öğesi olan karotenler, E, C, B2 vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve diğer antioksidan özelliğe sahip bileşiklerden zengindir.

Günlük ne miktarda alınmalı?
Günde en az 5 porsiyon sebze veya meyve tüketilmelidir. Günlük alınan sebze ve meyvenin en az iki porsiyonu yeşil yapraklı sebzeler veya portakal, mandalina gibi turunçgiller veya domates olmalıdır. Portakal, elma, armut, muz gibi meyvelerin orta büyülükteki bir tanesi, kaysı ve erik gibi meyvelerin 3–6 adeti, çilek, kiraz gibi olanların 10-15 adeti bir porsiyon sayılır. Yeşil sebzelerin doğrandığı zaman 2-3 su bardağını dolduran miktarı, bir orta büyüklükte patates, bir orta boy havuç, bir küçük yeşil kabak bir porsiyon olarak kabul edilir.

EKMEK VE TAHIL GRUBU

Buğday, pirinç, mısır, çavdar, yulaf vb. gibi tahıl taneleri ve bunlardan yapılan un, bulgur, yarma, gevrek vb. ürünler bu gruptadır. Bu gruptaki beyazlatılmamış besinler özellikle B grubu vitaminler, mineraller, karbonhidratlar ( nişasta), posa ve diğer besin öğelerini içermeleri nedeni ile sağlık açısından önemli besinlerdir.

Günlük ne miktarda alınmalı?

Bu gruptan enerji harcamasına göre tüketilmesi gerekir. Eğer kilonuz olması gerekenden fazla ve daha çok oturarak iş görüyorsanız bu grupta yer alan besinleri daha az tüketmeniz gerekir. Ağırlığa bağlı olarak her öğünde 1-2 ince dilim ekmek ve tahıllardan da 1-3 porsiyon yenilmesi yeterlidir. 3-4 yemek kaşığı kadar pilav ve makarna, 1 kase çorba, 1 ortaboy patates, 1 dilim börek bir porsiyon olarak kabul edilmektedir.

Bu 4 grup besin de farklı renklerle belirtilmiştir:

Süt grubu mavi renk

Et,yumurta, kurubaklagil grubu kırmızı

Sebze ve meyve grubu sarı

Ekmek ve tahıl grubu kahverengi ile belirtilmiştir.

Bu 4 ana besin grubunun oluşturduğu gruba “Dört Yapraklı Yonca” adını vermekteyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)