Beden Kitle İndeksi Nedir?

Beden Kitle İndeksi Nedir?

Beden Kitle İndeksi Nedir? Obezitenin belirlenmesinde en yaygın kullanılan yöntem beden kitle indeksinin ölçülmesidir. Klinik çalışmalarda ve epidemiyolojik araştırmalarda kullanım kolaylığı açısından tercih edilmektedir. Beden Kitle İndeksi (BKİ), yetişkinlerde beslenmeye ilişkin durumu gösteren bir araç olup, ağırlığın kilogram cinsinden değerinin boyun metre cinsinden değerinin karesine oranı ile hesaplanır (BKİ= vücut ağırlığı (kg)/ boy (m)2). BKİ […]

Beden Kitle İndeksi Nedir?

Obezitenin belirlenmesinde en yaygın kullanılan yöntem beden kitle indeksinin ölçülmesidir. Klinik çalışmalarda ve epidemiyolojik araştırmalarda kullanım kolaylığı açısından tercih edilmektedir. Beden Kitle İndeksi (BKİ), yetişkinlerde beslenmeye ilişkin durumu gösteren bir araç olup, ağırlığın kilogram cinsinden değerinin boyun metre cinsinden değerinin karesine oranı ile hesaplanır (BKİ= vücut ağırlığı (kg)/ boy (m)2). BKİ değerleri aşırı beden yağının etkili olduğu ölüm ve hastalıklar temel alınarak belirlenir. 20 yaşın üzerindeki yetişkinlerin BKİ’leri aşağıdaki kategorilerden birinde yer alır (WHO, 2007).

kitle indeksi

Beden Kitle İndeksi BKİ 

BKİ vücutta yağ dağılımı hakkında bilgi vermemektedir. Son yıllarda araştırmacılar vücuttaki toplam yağ miktarından çok, yağın vücutta bulunduğu bölge ve dağılımı üzerinde durmaktadır. Bölgesel yağ dağılımı genetik olarak erkek ve kadınlarda farklılık göstermekte olup erkek tipi obezitede yağ, vücudun üst bölümünde bel, üst karın ve göğüs bölgelerinde (elma tip) toplanmakta, kadın tipi obezitede ise yağ, vücudun alt bölümünde kalça, uyluk ve bacaklarda (armut tip) toplanmaktadır. Vücuttaki yağın bulunduğu bölge ve dağılımı hastalıkların morbidite ve mortalitesi ile ilişkilendirilmektedir (Akbulut, Özmen ve Besler, 2007; Köksal ve Küçükerdönmez, 2008).

Yapılan son araştırmalara göre, etnik özelliklere bağlı olarak, BKİ ile vücut yağ yüzdesi arasındaki ilişki farklılık göstermektedir. Örneğin Avrupalılar ile bazı Asya (Çin, Hong Kong, Endonezya, Japonya, Singapur, Tayvan) halkları karşılaştırıldığında aynı BKİ, yaş ve cinsiyetteki Asya halkı % 3-5 kadar daha fazla vücut yağına sahiptirler. Bu farklılıklar vücut yapısındaki ve vücut ölçülerindeki farklılıklardan kaynaklanmakla birlikte daha küçük yapıda olan, aynı BKİ’ndeki halkın bireylerinin vücut ağırlığı diğerlerine göre daha fazladır (Baysal ve Baş, 2008).

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)