Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Yeme Bozuklukları Nelerdir? Her birey için yemek yemek farklı anlam taşımaktadır. Bireylerin yemek algısı; ekonomik durum , kültürel birikim, duygu durumu, yaşam tarzı,  güzellik ve sağlık algısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu gibi durumlar kişide fazla takıntı haline geldiğinde ise bir süre sonra yeme bozukluğu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde her yaş grubunda görülmekle birlikte medyanın ve […]

Yeme Bozuklukları Nelerdir?

Her birey için yemek yemek farklı anlam taşımaktadır. Bireylerin yemek algısı; ekonomik durum , kültürel birikim, duygu durumu, yaşam tarzı,  güzellik ve sağlık algısına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu gibi durumlar kişide fazla takıntı haline geldiğinde ise bir süre sonra yeme bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

Günümüzde her yaş grubunda görülmekle birlikte medyanın ve sosyal ortamların “zayıflık = güzellik “ algısı yaratmasıyla birlikte daha çok adölesan dönemdeki kızlarda görülmektedir. Güzellik algısının değişmesi , mükemmelliyetçilik veya psikolojik durum yeme davranışında bozukluğa neden olmaktadır. Zayıf bir bedene sahip olma isteğiyle başlayan bu süreç kardiyovasküler hastalık, kemik kütlesinde azalma, büyüme- gelişme geriliği, mide – özefagus tahrişi gibi birçok sağlık sorununu da yol açmaktadır.

yy

Anoreksiya Nervoza : Bireyin şişmanlamamak amacıyla bilinçli olarak aç kalmasıdır. Başlangıç yaşı ortalama 17’dir ve kızlarda daha sık rastlanır. Besin alımlarını ciddi şekilde azaltırlar ve aşırı egzersize yönelirler. Zihinleri sürekli yemekle meşguldür, kendilerine özel yemekler hazırlayıp başka besinleri reddederler. Ne kadar zayıf olursa olsunlar aynaya baktıklarında kendini hep şişman hissederler ve yine aç kalarak zayıflamaya çalışırlar.

bulumia

Bulumiya Nervoza : Anoreksik olanlara göre daha normal kiloda olan Bulumikler bir kısır döngü içerisindedir. Uzun dönem diyet yapıp istedikleri kiloya ulaşamadıklarında çareyi aç kalmakta bulurlar. Bir süre yemek yemeyi kısıtladıktan sonra tıkanırcasına yeme atağı geçirerirler. Daha sonra bundan pişmanlık duyup kendilerini kustururlar. Bu şekilde istediklerini yiyerek hep aynı kiloda kalacaklarına inanırlar. Genelde asosyaldirler, evde tek başlarına yemek yemek isterler.

bul

Ortoreksiya Nervoza: Sağlıklı beslenme takıntısıdır. Genelde sosyoekonomik durumu iyi olan , eğitimli , orta yaş bireylerde görülür. Yemekle çok ilgilidirler.Besinleri sağlıklı – sağlıksız olarak ikiye ayırırlar ve genelde sürekli aynı besini tüketirler. Zamanla asosyalleşirler ve kendi yaptıkları yemekten başka bir şey yememek için aç kalmayı bile göze alırlar.

orthorexia

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu : Oburluktur, Anoreksiya ve Bulumiyaya göre daha sık rastlanır. Genelde uzun süre diyet yapan obez bireylerde görülür. Normal bireylerin tüketemeyeceği kadar çok yemeği bir anda kontrolsüzce yerler.

tik

Gece Yeme Sendromu : Günlük alınması gereken enerjinin yaklaşık %50 ‘sinin 19:00 ‘dan sonra alınması durumudur. Sabah saatlerinde Anoreksik gibi davranarak yemek yemekten kaçınırlar. Günün ilerleyen saatlerinde ise bastırılamayan bir açlıkla kendilerini yemek yerken bulurlar. Daha ağır vakalarda gece uykudan uyanıp yemek yeme durumu bile görülmektedir.

gece

Dyt. Dilara Gözdenur KARA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)