Obezitenin Bebek Üzerindeki Etkileri Nelerdir ?

Obezitenin Bebek Üzerindeki Etkileri Nelerdir ?

Obezitenin Bebek Üzerindeki Etkileri Nelerdir Yenidoğanda Oluşabilecek Problemler Obez anne adaylarından dünyaya gelen bebeklerin apgar skorları zayıf annelerden dünyaya gelenlere göre biraz daha düşük olmaktadır. Obez anne adaylarının be­beklerinin gebelik yaşına göre büyük yani iri olma olasılığı da 1.4-18 kat daha fazladır. Bu tür bebeklerin cilt altı yağ kalınlığının fazla olması ise iriliğin altında yatan […]

Obezitenin Bebek Üzerindeki Etkileri Nelerdir

  • Yenidoğanda Oluşabilecek Problemler

Obez anne adaylarından dünyaya gelen bebeklerin apgar skorları zayıf annelerden dünyaya gelenlere göre biraz daha düşük olmaktadır. Obez anne adaylarının be­beklerinin gebelik yaşına göre büyük yani iri olma olasılığı da 1.4-18 kat daha fazladır. Bu tür bebeklerin cilt altı yağ kalınlığının fazla olması ise iriliğin altında yatan nedenin yağ dokusu fazlalığı olduğunu düşündürmektedir. Makro- zomi olarak adlandırılan bebeğin normalden iri olması doğum travması ve bebeğin kaybedilmesi riskini arttırmaktadır.

  • Doğumsal Anomaliler

Obezite ile bebekteki doğumsal anomaliler arasındaki ilişki bilinme­mekle birlikte metabolik değişikliklerin fetal hücre gelişimini etkileyebildiği ve bu şekilde anomalilere neden olduğu düşünülmektedir. Obez gebelerin bebeklerinde doğumsal anomali görülme olasılığı yüksektir. Yapılan çalış­malarda obezitenin nöral tüp defekti görülme riskini 1.8-3 kat arttırdığını ve obez kadınların %35’inde bebeklerinde bu tür anomaliler ile kalp anomali­lerine rastlandığını göstermektedir.

  • Bebek Ölümleri (Yüksek Mortalite)

Obezlerde doğumdan hemen önce yada hemen sonra görülen bebek ölümlerindeki artış dikkat çekicidir. Doğumdan sonra görülen bebek ka­yıplarındaki en önemli faktör ise obezite ile ilişkili doğum travmalarıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)