Obezitede Psikolojik Komplikasyonlar

Obezitede Psikolojik Komplikasyonlar

Obezitede Psikolojik Komplikasyonlar Obez bireylerin değişik psikolojik sorunları olduğu belirtilmekle birlikte bu konudaki veriler değişkendir. Stunkard ve Wadden psikopatoloji olmasa bile sosyal reddin sıklıkla benlik değeri duygusunda problemlere yol açtığını ileri sürmüştür. Bu çalışmalar benlik saygısının ölçümünde değişik etkenlerin rol oynayabildiğini göstermektedir (49). Örneklem grubunun değişkenliği göz önüne alındığında ise kontrolsüz klinik çalışmalarda obez erişkinlerde […]

Obezitede Psikolojik Komplikasyonlar

Obez bireylerin değişik psikolojik sorunları olduğu belirtilmekle birlikte bu konudaki veriler değişkendir.

Stunkard ve Wadden psikopatoloji olmasa bile sosyal reddin sıklıkla benlik değeri duygusunda problemlere yol açtığını ileri sürmüştür. Bu çalışmalar benlik saygısının ölçümünde değişik etkenlerin rol oynayabildiğini göstermektedir (49). Örneklem grubunun değişkenliği göz önüne alındığında ise kontrolsüz klinik çalışmalarda obez erişkinlerde artmış psikopatoloji düzeyleri saptanmakla birlikte bu sonuçlar tartışmaya açıktır.

Tüm bu farklı değerlendirmelere rağmen obez hastalarda görülen psikolojik sorunlar dört ana başlık altında toplanabilir. Bu sınıflamada tüm grupların birbirleriyle bağlantılı oldukları, birinin diğerine zemin hazırladığı ve zaman zaman iç içe geçtikleri dikkati çeken bir başka konudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)