Obezitede Cerrahi Müdehaleler Kime Uygundur?

Obezitede Cerrahi Müdehaleler Kime Uygundur?

Obezitede Cerrahi Yöntemler Şeker Hastalığını Nasıl Düzeltir? Yapılacak cerrahi müdahale (mide kelepçesi, tüp mide) hastanın kilo kaybetmesini sağlar.  Kilo kaybı da normal kan şekeri seviyelerinin sağlanması üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Kilo kaybı aynı zamanda insülin etkinliğini artırır, pankreas beta hücrelerindeki hücre hasarını azaltır. Normal kilolu şeker hastalarında uygulanan metabolik cerrahide kilo kaybı hedeflenmez ve görülmez. […]

Obezitede Cerrahi Yöntemler Şeker Hastalığını Nasıl Düzeltir?

Yapılacak cerrahi müdahale (mide kelepçesi, tüp mide) hastanın kilo kaybetmesini sağlar.  Kilo kaybı da normal kan şekeri seviyelerinin sağlanması üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Kilo kaybı aynı zamanda insülin etkinliğini artırır, pankreas beta hücrelerindeki hücre hasarını azaltır. Normal kilolu şeker hastalarında uygulanan metabolik cerrahide kilo kaybı hedeflenmez ve görülmez. Yalnızca hormonal düzenleme hedef alınır.

Kimler Cerrahi Müdahale İçin Uygundur?

18-65 yaş arası, ameliyata engel sağlık sorunu olmayan, 3 yıldan uzun, 20 yıldan kısa süredir şeker hastalığı olan, son 1 yılda kilo kaybı olmayan, son 3 ayda insülin veya şeker hapı ile stabil kalan şeker hastaları cerrahi müdahale için uygundur.
Kimler Cerrahi Müdahale İçin Uygun Değildir?
Tip 1 diyabeti olan, cerrahiye engel olacak ağırlıkta kalp ve solunum hastalıkları olan hastalar cerrahi müdahale için uygun adaylar değildir. Tip 1 diyabette insülin salınımı olmadığı veya çok az olduğu için metabolik cerrahi faydalı olmaz.
Cerrahinin Komplikasyonları Nelerdir?
Komplikasyonlar son derece düşük oranlardadır. Hayati tehlike neredeyse yoktur.

Olası bazı problemler; ameliyat sonrası solunum desteği ihtiyacı, akciğer enfeksiyonu, hasta yaşlı ve kalp problemleri varsa kalp krizi riski, bacak toplardamarlarında pıhtı oluşması, bağırsak tıkanıklığı ve erken dönemde idrar yapma güçlüğüdür. Bütün bu problemler nadirdir ve erken fark edildiğinde başarılı şekilde tedavi edilebilir. Şeker hastalığının yol açtığı risklerle kıyaslandığında cerrahinin riskleri son derece düşük kalmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)