Obez Kişilerde Morbidite ve Mortalite Riskini Artıran Etmenler

Obez Kişilerde Morbidite ve Mortalite Riskini Artıran Etmenler

Obez Kişilerde Morbidite ve Mortalite Riskini Artıran Etmenler Nelerdir ? Erkeklerde 45 yaş üzeri Kadınlarda 55 yaş üzeri ya da postmenapoz, Hipertansiyon, LDL>160 mg olması, HDL<35 mg olması Yüksek açlık kan şekeri Ailesel erken koroner hastalık Osteoartrit, Safra taşları Stres inkontinans, Sigara içimi ortaya konmuştur. Panel sonucunda geliştirilen öneriler, “yetişkinlerde kilo vermenin yararlarının olumsuz etkilerle kıyaslandığında […]

Obez Kişilerde Morbidite ve Mortalite Riskini Artıran Etmenler Nelerdir ?

Erkeklerde 45 yaş üzeri Kadınlarda 55 yaş üzeri ya da postmenapoz, Hipertansiyon, LDL>160 mg olması, HDL<35 mg olması Yüksek açlık kan şekeri Ailesel erken koroner hastalık Osteoartrit, Safra taşları Stres inkontinans, Sigara içimi ortaya konmuştur. Panel sonucunda geliştirilen öneriler, “yetişkinlerde kilo vermenin yararlarının olumsuz etkilerle kıyaslandığında daha baskın olduğu ve kilo vermeye yönelik girişimlerin uzun dönemde insan sağlığını olumlu yönde etkileyeceği” görüşüne dayanmıştır.

Panel sonrası, obezite tedavisi ile ilgili iki temel adımın önemi vurgulanmıştır. Bunlar obezitenin değerlendirilmesi ve yönetimidir. Değerlendirme aşaması, normalin üzerindeki kilo ile ilgili üst kategorilerin derecelendirilerek hastanın karşılaşabileceği tüm risk etmenlerinin belirlenmesini gerektirir.

Değerlendirmede toplam vücut yağı miktarı, abdominal vücut yağı miktarı ve bir takım hastalık risk etmenleriyle birlikte, obezite ile ilgili durumların (örneğin, obeziteye bağlı hastalıklarda ailenin geçmişini içeren bilgiler) göz önünde bulundurulması gerekmektedir. VKİ büyük ölçüde toplam vücut yağı miktarıyla ilişkili olup, bunun fazla kilolu ve obez hastaların kontrollerinde kullanılması ve hastalardaki kilo değişimlerinin VKİ’ye bağlı olarak izlenmesi önerilmektedir. Abdominal yağ miktarının da obezite tedavisi öncesi ve sırasında bel çevresinin ölçümüyle bilinmesi gerekir.

Tedavinin,VKİ’si 25.0-29.9 kg/m2 olanlardan iki ya da daha fazla risk etmenine sahip hastalarda uygulanması uygun görülmektedir. Diğer risk etmenleri hangi sayıda olursa olsun, VKİ’si 30 kg/m2 ve daha yukarı olan hastalarda da tedavi uygulanmalıdır. Risk etmenleri görülmeyen fazla kilolu hastalar daha fazla kilo almamaları yönünde uyarılmalıdır. Tedavinin seçimi sırasında olası komorbiditeler ve ayrıca hastanın kilo kaybetmesini motive edici konular göz önünde bulundurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)