Gençlikte Obezite ile Mücadele Nasıl Yapılır ?

Gençlikte Obezite ile Mücadele Nasıl Yapılır ?

Gençlikte Obezite ile Mücadele Obezite giderek artıyor ve sağlık üzerinde ciddi etkilere neden olabiliyor. Yaşam tarzı bu eğilimin en önemli nedenlerinden bir tanesi. Yardım etmek için AB ne yapıyor? Üzücü bir eğilim 1980 Yılından bu yana gençlik obezitesi pek çok Avrupa ülkesinde üç katından daha fazla arttı. WHO Çocukluk Dönemi Obezitesi Gözlemleme Girişimi (COSI) 2010 […]

Gençlikte Obezite ile Mücadele

Obezite giderek artıyor ve sağlık üzerinde ciddi etkilere neden olabiliyor. Yaşam tarzı bu eğilimin en önemli nedenlerinden bir tanesi. Yardım etmek için AB ne yapıyor?

Üzücü bir eğilim

1980 Yılından bu yana gençlik obezitesi pek çok Avrupa ülkesinde üç katından daha fazla arttı. WHO Çocukluk Dönemi Obezitesi Gözlemleme Girişimi (COSI) 2010 yılında AB’de 6-9 yaş aralığındaki çocukların üçte birinin aşırı kilolu veya obez olduğunu tahmin ediyor (2008 yılında dörtte bir kadardı).  İleriki yaşamda obezlik ve kardiyovasküler hastalıklar, 2. tip diyabet ve kanser de dahil olmak üzere kötü sağlık ve psikososyal sorunlar arasında güçlü bir bağ vardır.

Bu eğilimin nedenleri:

  • -sağlıksız yiyecek ve şekerli içecek tüketiminin artması
  • -ev dışı yemeklerin artması (genellikle ebeveynlerin uzun çalışma saatlerinden kaynaklı) ve genelde büyük porsiyonlarda satılan işlenmiş gıdalar
  • -daha az ev yemekleri pişirme

Hepsinin üstünde, gençler-özellikle genç kızlar- 11 ve 15 aralığında fiziksel olarak daha az aktif olmaya eğilimliler. Online veya televizyon karşısında daha fazla vakit geçirmek oturarak daha fazla geçirilen bir yaşam tarzına neden oluyor- bu da kendi içinde çeşitli hastalıklara açık olma riskini artırıyor.

Çocukluk dönemi obezitesi ile mücadele-AB eylemi

2014-2020 Çocukluk Dönemi Obezitesi AB Eylem Planı, öncelikleri belirlemek ve gelişimi takip etmek için tasarlanmıştır. 2007 Yılında Avrupa Komisyonu aşırı kilo ve obezlikten kaynaklanan beslenme ve sağlık problemleri konusunda Avrupa için bir strateji ortaya koyan politika kağıdını kabul etti. Bu, bilgi sunma, gıda endüstrisini düzenleme ve beslenme düzeni ve fiziksel aktivitelerle ilgili araştırmaları teşvik etmeyi de kapsamaktadır.

Amaç herkes için daha sağlıklı bir beslenme biçimini ve aktif yaşam tarzını teşvik etmek ve 2020’ye kadar gençler arasında aşırı kilo ve obezite artışını durdurmaktır. Bunun bir yolu da beden eğitimini geliştirmektir. Strateji, kısıtlı imkanlı daha az sağlıklı kişiler de dahil farklı hedef gruplarının ihtiyaçlarını dikkate almaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)