Doğal Probiyotik: KEFİR !

Doğal Probiyotik: KEFİR !

Doğal Probiyotik: KEFİR ! Doğal probiyotik: Bağırsaklarımızda 100 trilyon kadar yararlı ve zararlı bakteri bir arada bulunmaktadır. Yararlı bakteriler besin emilimine yardımcı olurken zararlı bakteriler toksin oluşturarak sağlığı bozar. Probiyotikler; sağlığımıza dost olan yararlı bakterilerin sayısını artıran, zararlı bakterilerin üremesini engelleyen canlı mikroorganizmalardır. Özellikle sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda kolon, meshane kanserine […]

Doğal Probiyotik: KEFİR !

Doğal probiyotik: Bağırsaklarımızda 100 trilyon kadar yararlı ve zararlı bakteri bir arada bulunmaktadır. Yararlı bakteriler besin emilimine yardımcı olurken zararlı bakteriler toksin oluşturarak sağlığı bozar. Probiyotikler; sağlığımıza dost olan yararlı bakterilerin sayısını artıran, zararlı bakterilerin üremesini engelleyen canlı mikroorganizmalardır. Özellikle sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına yardımcı olurlar. Aynı zamanda kolon, meshane kanserine karşı koruyucu, bağışıklık sistemini güçlendirici ve enfeksiyonu önleyici özelliğe de sahiptirler. Son yıllarda yapılan çalışmalar diyete eklenen probiyotiklerin kilo kaybını da desteklediğini göstermektedir.

Sağlığa dost bakteriler dediğimiz probiyotiklerin en iyi kaynaklarından biri de kefirdir. Kefir, kökeni Kafkas dağlarına dayanan ve günümüzde yaygın olarak tüketilen sütün mayalanmasıyla oluşan bir süt ürünüdür. Kefir mayası beyaz renkte, karnabaharı andıran ve fındık büyüklüğünde tanelerdir. Hafif ekşimsi bir tadı vardır. İnek, koyun ve keçi sütlerinden kefir yapılabilir. Sindirime yardımcı olan bakterileri içerdiği için kabızlık ve hazımsızlık şikayeti olanlar için ideal bir içecektir. Egzema, sedef gibi deri hastalıklarının tedavisine yardımcı olur. Yüksek kalsiyum içeriği ile kemik ve diş sağlığını korur. Mide ülserine neden olan ‘Helikebakter Pilori’yi öldürür, yani antibiyotik etkisi vardır. Uykusuzluğa iyi gelir. Akne – sivilce oluşumunu önler. Vücuttan ödemin atılmasını sağlar. Tümörlü hücrelerin gelişimini baskılar.

Dyt.Dilara Gözdenur KARA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)