Diyet Nedir

Diyet Nedir

Diyet Nedir? Diyet kelimesi, bir amaca yönelik olarak hazırlanmış belirli bir beslenme programı (örneğin şeker hastalığında kan şekerini dengelemek amacıyla uygulanan şeker hastalığı diyeti, tansiyonu düşürmek amacıyla uygulanan Hipertansiyon diyeti vb.) anlamında olmakla birlikte, yaygın olarak şişman bireylerin zayıflaması amacıyla uyguladıkları “zayıflama diyeti” anlamında kullanılmaktadır. Şişmanlık vücudun yağ kütlesinin yağsız (kas) kütleye oranının aşırı artması […]

Diyet Nedir?

Diyet kelimesi, bir amaca yönelik olarak hazırlanmış belirli bir beslenme programı (örneğin şeker hastalığında kan şekerini dengelemek amacıyla uygulanan şeker hastalığı diyeti, tansiyonu düşürmek amacıyla uygulanan Hipertansiyon diyeti vb.) anlamında olmakla birlikte, yaygın olarak şişman bireylerin zayıflaması amacıyla uyguladıkları “zayıflama diyeti” anlamında kullanılmaktadır.

Şişmanlık vücudun yağ kütlesinin yağsız (kas) kütleye oranının aşırı artması sonucu boya göre ağırlığının olması gereken düzeyin üzerine çıkmasıdır. Tedavi yöntemlerinden birisi de diyet tedavisidir. Tedavinin amaçları; vücut ağırlığının kişinin olması gereken ideal ağırlına indirilmesi, bu esnada kişinin bütün gereksinmelerini yeterli ve dengeli bir şekilde karşılamak, kişiye yanlış beslenme alışkanlıkları yerine doğru beslenme alışkanlıkları kazandırmak ve vücut ağırlığı arzu edilen düzeye geldiğinde tekrar kilo alımını engellemek ve sürekli bu düzeyde tutmaktır. Diyetteki amaç kişiye günlük harcadığından daha az enerji vermektir. Yeterli ve dengeli besin ihtiyaçlarını karşılamak için enerjinin %55–60 karbonhidratlardan, %12-15’i proteinlerden, %25-30’u yağlardan gelmelidir.

Ayrıca diyetin vitamin, özellikle de demir, kalsiyum yönünden zengin ve dengeli olması önerilir. Ayrıca posa yönünden zengin besinler olan sebze, meyve, kuru baklagil, kepek yönünden de diyetin zengin olması gerekmektedir. Günlük yaklaşık 2.5 litre sıvı tüketilmeli, ödemi olan şişman kişilere tuz kısıtlaması yapılmalıdır. Diyette öğün düzeni çok önemlidir. Düzenli ve sık aralıklarla beslenilmeli, 3 ana öğün ve 3 ara öğün düzeni uygulanmalıdır. Bu şekilde fazla yemenin, kaçamakların önüne geçilir. Diyet kişinin yeme alışkanlıklarına, sosyo-ekonomik durumuna, yaşam tarzına göre, beslenme alışkanlıklarını uzun dönemde değiştirecek şekilde düzenlenmeli kısa dönemde acil (ŞOK) diyetlerden kaçınılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)