Diyabetli Hastalarda Standart Bakım İlkeleri

Diyabetli Hastalarda Standart Bakım İlkeleri

Diyabetli Hastalarda Standart Bakım İlkeleri Bu bölümde diyabetlilerin standart bakım ilkeleri özetlenecektir. Anamnezde sorulması önemli olan konular tek tek belirtilmiştir. Fizik muayenede dikkate alınacak ayrıntılardan söz edilmiş, laboratuvar testleri ve bunların hangi sıklıkta tekrarlanması gerektiği özetle anlatılmıştır. Tedavi konusunda özellikle HT ve lipid bozukluklarının tedavisinde öncelikle tercih edilecek ilaç grupları, kanıta dayalı tıp bilgilerine dayanarak […]

Diyabetli Hastalarda Standart Bakım İlkeleri

Bu bölümde diyabetlilerin standart bakım ilkeleri özetlenecektir. Anamnezde sorulması önemli olan konular tek tek belirtilmiştir. Fizik muayenede dikkate alınacak ayrıntılardan söz edilmiş, laboratuvar testleri ve bunların hangi sıklıkta tekrarlanması gerektiği özetle anlatılmıştır. Tedavi konusunda özellikle HT ve lipid bozukluklarının tedavisinde öncelikle tercih edilecek ilaç grupları, kanıta dayalı tıp bilgilerine dayanarak verilmiştir. Komplikasyonlar bölümünde ateroskleroz özellikle ele alınmış, önleme, sigarayı bırakmanın önemi, izleme bilgileri ve eğitimin önemi üzerinde durulmuştur.

Şekil 2.1’de tip1 diyabetli erişkinlerde standart diyabet bakımı algoritması görülmektedir. Aşağıdaki tablodan tedavinin komplikasyonları ve bakımı üzerine değerlendirmeler net bir şekilde verilmiştir.

Diyabetli hastaların standart bakım ilkeleri bu şekildedir;

diyabet-bakimi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)