Çocuk Endokrin ve Ergenlik Hakkında Bilgiler

Çocuk Endokrin ve Ergenlik Hakkında Bilgiler

Çocuk Endokrin ve Ergenlik Endokrinoloji, hormon bilimi demektir. Hormonlar, vücuttaki belirli salgı bezlerinden salgılanan ve yaşamımızı sürdürebilmemiz için gerekli olan maddelerdir. Çocuk Endokrin, 0-18 yaş arasındaki hormonlara bağlı olayları inceleyen ve bunların hastalıklarını saptayıp tedavi eden bilim dalıdır. Ergenlik dönemi; kızlarda ortalama 10, erkeklerde ise 12 yaşlarında başlayan ve cinsel gelişimin, boy ve kilo artışının […]

Çocuk Endokrin ve Ergenlik

Endokrinoloji, hormon bilimi demektir. Hormonlar, vücuttaki belirli salgı bezlerinden salgılanan ve yaşamımızı sürdürebilmemiz için gerekli olan maddelerdir. Çocuk Endokrin, 0-18 yaş arasındaki hormonlara bağlı olayları inceleyen ve bunların hastalıklarını saptayıp tedavi eden bilim dalıdır. Ergenlik dönemi; kızlarda ortalama 10, erkeklerde ise 12 yaşlarında başlayan ve cinsel gelişimin, boy ve kilo artışının sağlandığı çocukluktan erişkinliğe geçiş dönemidir. Bu sitedeki kitaplar bölümünde ergenlik dönemi ve sorunları ile ilgili detaylı bilgi bulacaksınız.

Hormonların düzenli salgılanması, beyinde hipotalamustan çıkan uyarılarla gerçekleşir. Bu uyarıcılar; hipofiz bezini etkileyerek bu bezden belirli hormonların salgılanmasını sağlayan öncül hormonların kana karışmasını sağlarlar. Böylece örneğin; tiroid bezi uyarılarak tiroid hormonları salgılanır. Tiroid hormonları vücut metabolizmasını dengede tutarlar. Eksikliklerinde üşüme, halsizlik, yorgunluk, tembellik hissi; fazla çalışmalarında ise terleme, çarpıntı, sıcak basması gibi belirtiler olur. Her iki durumda da tiroid bezi büyüyüp, guatr ortaya çıkabilir. Tiroid hormonlarının çocukluk çağındaki en önemli görevi büyümeyi sağlamak; bundan da önemlisi hayatın ilk 3 yılında beyin gelişimini oluşturmaktır.

Hipofizden salgılanan bir diğer önemli hormon, büyüme hormonudur. Eksikliğinde boy kısalığı saptanır. Büyüme hormonu eksikliği tanısı konduktan sonra büyüme hormonu tedavisi verilerek boy kısalığı tedavi edilir.

Seks hormonları, kızlarda östrojen ve erkeklerde testosterondur. Hipofiz bezinden seks hormonlarını salgılatıcı hormonlar salgılanır. Kızlarda overlerden, erkeklerde ise testislerden seks hormonları salgılanır ve ergenliğe girilmesine yol açarlar.

Hipofizden salgılanan önemli hormonlardan bir tanesi böbrek üstü bezini uyaran, ACTH ismini verdiğimiz hormondur. ACTH böbrek üstü bezini uyararak, kortizol salgılanmasına yol açar. Kortizol streslere karşı koymamızı sağlayan en önemli hormondur. Yeni doğan bir çocukta kortizol hormonu yapılamıyorsa, bu çocuğun yaşaması mümkün değildir. Fazlalığında Cushing hastalığı gözlenir.

Hipofizden ayrıca böbreklerden su tutulumunu sağlayan vazopressin hormonu salgılanır. Bu hormonun yokluğunda,idrarını tutamama gözlenir. Vücuttaki en önemli hormonlardan bir tanesi de insülindir. İnsülin kan şekerini düzenler, pankreasdan salgılanır. İnsülinin salgılanmadığı durumda çocukluk çağı diyabeti dediğimiz, tip 1 diyabet hastalığı gözlenir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)