Ameliyat Korkusu

Ameliyat Korkusu

Ameliyat Korkusu Nedir ? Nasıl Önlenir ? Korkma duygusu kişinin kendini koruması için gelişen bir duygudur. Ameliyatlarda da hayatta kalma ve bilinmezlik en temel korku nedenidir. Bununla birlikte bazı kişiler ameliyatı tamamen kontrolünü kaybettiği bir durum olarak gördüğünden özellikle narkoz altında olmaktan korkarlar. Ameliyat öncesi dönemde bilgilendirme, kaygının azaltılmasında, hastanın uyumunu ve tedaviye katılımını kolaylaştırmada […]

Ameliyat Korkusu Nedir ? Nasıl Önlenir ?

Korkma duygusu kişinin kendini koruması için gelişen bir duygudur. Ameliyatlarda da hayatta kalma ve bilinmezlik en temel korku nedenidir. Bununla birlikte bazı kişiler ameliyatı tamamen kontrolünü kaybettiği bir durum olarak gördüğünden özellikle narkoz altında olmaktan korkarlar.

Ameliyat öncesi dönemde bilgilendirme, kaygının azaltılmasında, hastanın uyumunu ve tedaviye katılımını kolaylaştırmada çok önemlidir. Bilgilendirme hastanın kaygı, korku ve beklentilerini ifade etmesine zemin hazırlar. Aynı zamanda hasta ile cerrah arasında olumlu güven ilişkisinin kurulmasında da temeldir. Ameliyat öncesinde hastaya kaygısını arttırmayacak şekilde hastalığının ne olduğu, cerrahi girişimin amacı, etkilenecek organ ve dokular, narkoz, cerrahi girişim sekli, geçici ya da kalıcı bozukluk yaratıp yaratmayacağı, rehabilitasyon yöntemleri, hastanın kendine yardım için ne yapabileceği açıklanmalı ve olası ya da yanlış bilgi ve beklentileri düzeltilmelidir. Buna rağmen korkular devam ediyorsa o zaman kişiye psikolojik destek sunulmalıdır.

Bize başvuran kişilerde eğer ameliyat olma isteği olmasına rağmen kişi ameliyattan korkuyorsa aşağıdaki yöntemlerle kişinin bu korkusunu yenmesi ile ilgili destek verilir.

    Ameliyat korkusunun temel nedenleri üzerine konuşulur, kısa psikoterapi desteği verilir.
    Nefes ve gevşeme egzersizleri öğretilir
    Stresle başa çıkma üzerine çalışılır
    İmajinasyon yoluyla kişi ameliyata hazırlanır
    Eğer kişi yatkınsa hipnotik telkinlerle bu korkusunu yenmesi konusunda destek verilir.

Ameliyat öncesi psikolojik hazırlanma ve destek, ameliyat sonrası tıbbi ve davranışsal sorunları azaltmakta ve psikososyal uyumu hızlandırmaktadır.

Psikolojik hazırlanma, hastanın cerrahi girişimin güçlükleri ile baş etmesini kolaylaştırır, gerçeğin kabulünü, işbirliğini arttırır, hastanın sorumluluk alma çabasını, kendi yaşamında denetim ve rolü olduğu duygusunu arttırır. Tabi ki hastanın eşinin, yakınlarının desteği de çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebookta bizi bulun
Vücut Kitle Endeksi
  • Cinsiyet
  • Kilo (kg)
  • Boy (cm)